Sport czy gry komputerowe, a może jedno i drugie?

Sport czy gry komputerowe, a może jedno i drugie?

W dzisiejszych czasach śmiało można wysnuć stwierdzenie, że e-sport i klasyczny sport łączy zdecydowanie więcej niż dzieli. Dzięki pojawieniu się dużych pieniędzy w środowisku cyfrowym, e-sport stał się profesjonalną dyscypliną. Z czasem przyszła również konieczność budowania odpowiedniego wizerunku oraz legitymizację takiej rozrywki.

E-sport i sport – czy granica się już zatarła?

Przykładem na przenikanie się światów sportu i e-sportu może być postać Macieja Cypryjańskiego. Jest to trener osobisty, który ma duże doświadczanie w trenowaniu sportowców. Do jego załsug możemy dopisać trenowanie drużyn Bundesligi oraz polskiej Superligi w piłkę ręczną. Kolejną Cypryjański był członkiem teamu Kinguin i Illuminar Gaming. Jest on coachem mentalnym, zajmuje się przygotowywaniem motorycznym graczy, udziela wskazówek co do treningów, odpowiedniego ułożenia ciała przed komputerem czy dłoni na myszce. Wskazuje też na odpowiednie kierunki w zakresie diety, jaką powinni stosować młodzi e-sportowcy. Jest żywym dowodem na profesjonalizację e-sportu oraz bliskim ambasadorem e-sportowej marki Actina.

E-sport, a działalność marketingowa

Na dowód tego, że e-sport rozwija się w zastraszającym tempie można przywołać fakt, że interesują się nim marki, które do tej pory promowały swoje produkty w klasycznym sporcie. Przykładem jest Red Bull, który sponsoruje swoje własne turnieje, zawodników czy drużyny, stawiając gaming na równi z pozostałymi formami aktywności. Z kolei producent kultowych już dezodorantów AXE, został oficjalnym partnerem Mistrzostw Świata w League of Legends w 2019 roku. Produkty tej firmy,  były przez wiele lat kreowane jako sposób na utrzymanie higieny przez osoby, w których życiu sport gra pierwsze skrzypce.  Ten konsekwentnie przez wiele lat budowany wizerunek świetnie łączy się z wizją tych samych produktów jako idealnych dla e-sportowców.

Sport i e-sport już niedługo będą traktowane na równi!

Dzięki temu, że scena e-sportowa staje się coraz to bardziej profesjonalna z pewnością już za kilka lat będzie ona traktowana na równi z tradycyjnym sportem. Z punktu widzenia graczy trudno dopatrzyć się jakichkolwiek wad takiego stanu rzeczy. Niemniej jednak należy pamiętać, aby dbać zarówno o wyniki cyfrowych zmagań, jak i o realną aktywność fizyczną, która jest niezwykle ważna dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Nie da się ukryć, że e-sportowcy siedząc po kilka godzin dziennie przy biurku w pozycji siedzącej mogą odczuwać z tego powodu wiele negatywnych skutków zdrowotnych, dlatego tak ważne jest, aby znaleźć chociaż godzinę w tygodniu na przysłowiową bieżnię.